ro

Noutăți și Evenimente

Angajăm Ghizi în pavilionul național al Republicii Moldova la Expoziția Mondială ”Expo 2020 Dubai”

Angajăm

Ghizi

în pavilionul național al Republicii Moldova la Expoziția Mondială ”Expo 2020 Dubai”

Nume poziţie: Ghid

Locul: or. Dubai, Emiratele Arabe Unite

Durata contractului: 26 septembrie 2021- 10 aprilie 2022

Context: Centrul Internațional de Expoziții ”Moldexpo” S.A. a fost numit prin Hotărârea Guvernului nr.134, din 07.02.2018, drept Autoritate Națională responsabilă de participarea Republicii Moldova la Expoziția Mondială ”Expo 2020 Dubai”, care va avea loc în perioada 20 octombrie 2020 - 10 aprilie 2021 în or. Dubai, EAU.

Expoziţia Mondială (World Expo) este al treilea dintre cele mai mari evenimente din lume cu impact economic, social şi cultural, după FIFA World Cup şi Jocurile Olimpice. Participarea Republicii Moldova la Expo reprezintă o oportunitate de promovare a imaginii ţării pe plan global.

Principalele responsabilități și atribuții ale ghidului

  • Întâmpină vizitatorii pavilionului și îi ghidează prin pavilionul Republicii Moldova;
  • Oferă informații vizitatorilor în timpul programului expozițional: informații cu caracter istoric, cultural, geografic, economic și investițional;
  • Asigură receptivitate și comunicare amabilă cu oaspeții pavilionului;
  • Promovează imaginea și evenimentele din cadrul pavilionului național și din țară în timpul excursiilor;
  • Face propuneri de îmbunătățire a activităților din cadrul pavilionului pe baza propriei experiențe. Propune noi idei de activități și evenimente în cadrul pavilionului;
  • Rezolvă situațiile neprevăzute care pot apărea pe parcursul activității pavilionului. Raportează situațiile critice;
  • Are grijă de pregătirea pavilionului pentru ziua expozițională și predarea pavilionului după finalizarea acesteia;
  • Este responsabil de siguranța exponatelor și funcționarea neîntreruptă a echipamentelor. În caz de depistare a unor defecțiuni comunică imediat superiorului cu relatarea cazului.
  • Asigură desfășurarea activităților conform planului. La solicitarea superiorului perfectează rapoarte despre desfășurarea proiectului, activitățile organizate și rezultatele acestora.
  • Participă la promovarea pavilionului național pe rețele sociale și mediatizarea activităților planificate și desfășurate în cadrul pavilionului sau participării pavilionului la evenimentele organizate pe parcursul Expoziției Mondiale;
  • Asigură executarea la timp atât a activităților planificate, cât și a celor neplanificate, dar care contribuie la realizarea scopului proiectului;
  • Coordonează activitățile cu superiorii și la necesitate cu serviciile de resort;
  • Asigurară desfășurarea activităților protocolare necesare pentru participare la Expo. Întâmpinarea delegațiilor oficiale și asigurarea logistică a vizitelor formale;
  • Participă la organizarea și desfășurarea programelor de vizite ale delegațiilor oficiale din Republicii Moldova;
  • Colaborează cu membrii echipei în planificarea, organizarea și desfășurarea evenimentelor din Planul de activități ale pavilionului;
  • Contribuie, la solicitarea superiorilor, la realizarea altor sarcini pentru bunul mers al proiectului.
  • Alte obligaţiuni la indicaţia superiorilor de proiect.

Studii și calificări necesare:

  • Studii superioare absolvite cu diplomă de licență (profil relevant);
  • Cunoașterea avansată și vorbirea fluentă a limbilor română, engleză, altor limbi de circulație internațională;
  • Utilizator PC avansat;
  • Experiență în participare și prezentare într-un mediu multinațional;
  • Participarea în organizarea proiecte sau expoziții internaționale;
  • Experiență în organizarea, desfășurarea sau particiăarea la evenimentele B2B, B2G și B2C.
  • Experiență în lucru cu autoritățile de stat, organizații sau companii internaționale;
  • Cunoștințe și abilități de comunicare în social media;
  • Abilități de adaptabilitate, angajament personal, eficiență, flexibilitate, inițiativă, dinamism, deschidere către nou, gândire creativă, promptitudine, conştiinciozitate şi punctualitate;
  • Abilitați de comunicare interpersonală, competențe de a lucra în echipă;
  • Echilibru emoțional, constant în atitudini, adaptabilitate la sarcini de lucru schimbătoare, la situații de criză.
  • Aspect decent și respectarea disciplinei de muncă şi a eticii profesionale;

Condițiile de muncă

  • Deplasarea pe perioada proiectului (6 luni) în or. Dubai, EAU. Persoana desemnată nu va putea cumula alte funcții fiind angajată pe perioada deplasării de C.I E. „Moldexpo„ S.A.
  • Programul de lucru al pavilionului 6 luni, 7/7 zile, 13-15 ore zilnic și suplimentar când este nevoie. Programul de lucru a ghizilor va fi stabilit individual în funcție de fluxul de vizitatori pe parcursul zilei și activități din cadrul programului pavilionului.
  • Ținând cont de specificul postului se va da prioritate persoanelor cu vârsta până la 35 ani.
  • Persoanele selectate trebuie să fie vaccinate Covid. În caz contrar vor efectua textul BCR-Covid săptămânal din cont propriu.
  • Se asigură cazarea, transportul tur-retur și asigurarea medicală pe parcursul Expoziției.
  • Salariu și diurnă+ pachet social, inclusiv asigurare medicală pe parcursul deplasării;

Procedura de Evaluare

Evaluarea inițială va fi realizată în baza CV-ului și scrisorii de intenție în limba engleză. Candidații selectați la prima etapă vor trece la etapa de evaluare a cunoștințelor lingvistice și a abilităților de prezentare a țării. Candidații selectați pentru a treia etapă vor fi invitați pentru interviu.

Candidații interesați sunt rugați sa transmită CV-ul și scrisoarea de intenție la adresa  secretariat@moldexpo.md  până la data de 11 iunie 2021 cu indicarea postului pentru care se aplică.

Angajăm

Ghizi